Co można zrobić z makramy?
Dobra wiadomość dla miłośniczek i miłośników splatania sznurków - makrama wraca do łask! Co więcej, wykonane tą techniką ozdoby polecane są przez strony i magazyny o urządzaniu wnętrz. I trudno się dziwić, bo jest coś takiego w tych plecionkach, co nie pozwala przejść obojętnie. Pasują idealnie do modnego obecnie stylu skandynawskiego, oraz do aranżacji rustykalnych, minimalistycznych lub boho.
Najpierw szybkie wyjaśnienie czym jest makrama. Zwana po angielsku macrame, to technika splatania sznurków bez używania do tego innych narzędzi niż własne ręce. Znana już w starożytności, do Europy trafiła około XIV wieku, natomiast w Polsce święciła triumfy w niepowtarzalnej epoce PRL-u. Niemal każdy dom ozdobiony był wtedy makramowymi kwietnikami lub zasłonkami sznurkowymi w drzwiach. Teraz, gdy makramowe akcesoria stają się znów trendy, a dzięki internetowi mamy dostęp do całych ton inspiracji, można wykonać tą techniką o wiele więcej niż kwietnik. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło macrame, aby zostać zasypanym zdjęciami supełkowych cudów.
Dekoracje ze sznurka to pierwsze co przychodzi na myśl, gdy zastanowisz się: co mogę zrobić z makramy? Faktycznie, wieszane na ścianach sznurkowe ozdoby potrafią dodać wnętrzu naturalnego czaru - bywają nawet wykorzystywane jako tło do sesji fotograficznych. Ale w tych węzełkach kryje się o wiele więcej! Z makramy wykonać możesz mnóstwo sprzętów użytkowych, mniejszych lub większych. Podkładki pod kubek, bieżniki czy obrusy, poduszki, abażury… to wszystko możesz zrobić bez użycia drutów czy szydełka. Z większych przedmiotów co powiesz na makramową narzutę, abażur na lampę, dywanik czy firankę? Owszem, więcej plecenia i pewnie nieraz rozbolą cię palce, ale dla efektu i satysfakcji z pewnością warto! A co, jeśli powiemy ci, że ze sznurka i kawałków drewna możesz sobie zrobić makramowe meble? Serio! Krzesła, wiszące półki czy gazetniki (to dopiero oldschool!) wykonane własnoręcznie wprawią twoich gości w osłupienie - nie uwierzą, że sama je zrobiłaś!
Makramę można jednak wynieść i na zewnątrz, w postaci wszelkiego rodzaju akcesoriów - torebek, toreb, biżuterii i pasków. Prawdopodobnie jest to lepszy pomysł na projekt dla początkujących, niż zabieranie się od razu za narzutę.
Jaka włóczka nada się do makramy?
Makramę, jako kwintesencję naturalnego stylu, najlepiej robić z włókien naturalnych, lub choć na takie wyglądających. Niewielkie domieszki włókien sztucznych nikogo jednak nie skrzywdzą i nie ujmą nic z czaru ozdoby. Wzmocnią za to sznurek, który przecież sporo przejdzie w twoich rękach przekładania, wiązania i ściskania.
Włóczka na makramę powinna też być na tyle gruba, aby widać było efekty pracy. Kolory nie muszą być tylko białe, choć takie projekty znajdziesz najczęściej w internecie. Wszelkie pastele i delikatne odcienie również się sprawdzą - najlepiej widać na nich wszelkie sploty, a o to przecież chodzi. U nas znajdziesz sznurki stworzone specjalnie z myślą o entuzjastach makramy. Z producentów szczególnie pozytywnie wyróżniają się tutaj YarnArt i Hooked, przygotowując motki przeznaczone do tego konkretnego celu.
Jeśli z makramą znasz się nie od dziś, koniecznie przejrzyj nasz dział włóczek na makramy i wybierz kolory pasujące idealnie do twojego następnego projektu. A jeśli jesteś początkująca, zacznij od paska lub kolczyków - zanim się obejrzysz będziesz mieć w domu makramowe firanki i meble ;)