
Grupa kolorów
Ręcznie zrobiony sweter ogrzewa nie tylko ciało, ale i duszę. Nie da się wyrazić miłości do kogoś lepiej, niż tworząc specjalnie zaplanowany i idealnie do niego dopasowany pod względem fasonu i koloru pulower czy kardigan. A jeśli zdecydujesz się (i słusznie!) zrobić jeden dla siebie, oprócz włóczki na sweter ogrzewać cię będzie dodatkowo duma z ukończenia swojego dzieła. Elegancki kardigan do pracy w biurze, czy super wygodne swetrzysko na filmowy wieczór na kanapie? Mając w ręku szydełko lub druty to Ty wybierasz fason, kolor i styl. Masz już przed oczami wymarzony projekt? Świetnie! Teraz czas wybrać pasującą włóczkę.
Jak dobrać włóczkę na sweter?
Odpowiednio dobrana włóczka pomoże dopasować projekt do potrzeby i pory roku. Na czas jesienno-zimowy zgłaszają się do działania głównie wełna owcza, merino i alpaka. Kapryśny sezon wiosenny może wymagać czegoś lżejszego, ale zarazem ciepłego - moher i jedwab dadzą sobie z takim zadaniem radę. Włóczka na kamizelkę lub sweterek letni może być mieszanką wełny i bawełny - oba włókna mają właściwości termoregulacyjne. Aby najlepiej dopasować się do potrzeb twojego projektu, oferujemy włóczki na sweter o najróżniejszym składzie. Wełna owcza, wełna z merynosów czy z alpak występują w jednym motku solo lub ze znajomymi: bawełną, wiskozą, moherem, akrylem, a nawet jedwabiem.
Dobór włókna to jedno, do projektu trzeba przecież dobrać i grubość. Ciepłe, komfortowe swetry wymagać będą włóczki aran (np. Drops Big Merino), bulky (np. Drops Andes), lub super bulky (np. Katia Love Wool) - zwłaszcza, gdy nie chcesz czekać długo na efekt. Włóczka na sweter lżejszy, wczesno-jesienny lub późno-wiosenny, może być cieńsza (np. Drops Lima czy Drops Merino Extra Fine - grubości DK). Letnie projekty romantyczne, zwiewne lub te tworzone dla dzieci mogą być wydziergane z włóczki 4ply lub 5ply - Drops Delight, Fabel lub Flora świetnie się do tego nadadzą. A gdybyś chciała poczuć się jak brytyjska lady, Eden Cottage Yarns ma dla ciebie specjalną mieszankę jedwabiu i wełny z owiec rasy Bluefaced Leicester - nawet nazwa brzmi elegancko ;)
Oczywiście oprócz kilku wymienionych powyżej, wybór włóczek na kardigany, pulowery czy golfy jest znacznie większy, a producenci tacy jak Schoppel, Rosarios 4, Phildar czy Lamana czekają z niecierpliwością, aby móc przyczynić się do twojego swetrowego komfortu.
Ostatni wybór, być może najtrudniejszy, to kolor. Mamy włóczki w każdym odcieniu, jaki możesz sobie wymarzyć, a wiele z nich to istne melanżowe eksplozje barw w jednym motku. Można więc tworzyć projekty jednokolorowe, wielobarwne czy ombre - tu naprawdę nie ma reguły, kieruj się więc tylko swoim (lub przyszłego właściciela swetra) gustem i wyobraźnią.
Aby sweter posłużył jak najdłużej, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Wyroby wełniane zazwyczaj pierze się ręcznie lub w pralce ze specjalnym programem, z dodatkiem odpowiedniego detergentu (najlepiej z lanoliną). Nie wykręca się ich, suszy na płasko.
Choć wydzierganie swetra może się (zwłaszcza początkującym) wydawać zadaniem ponad siły, bardzo zachęcamy do spróbowania! Wystarczy dobrać włóczkę, znaleźć wzór i potem przez lata cieszyć się ciepłem i elegancją dzieła własnych rąk :)